ظریف: ترور سردار معادل حمله نظامی به ایران است و به آن پاسخ می‌دهیم


وزیر خارجه درباره اقدام تروریستی آمریکا و شهادت سردار سلیمانی گفت: ترور سردار سلیمانی اقدام تهاجمی و معادل حمله نظامی به ایران و به آن پاسخ خواهیم داد و پاسخ ما متناسب با آن و به همان میزان خواهد بود. پاسخی قانونی خواهیم داد چراکه ما مثل ترامپ، بی قانون نیستیم.

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان در تهران با یادآوری اقدام تروریستی کاخ سفید در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی تصریح کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اقداماتش، فقط در حال بدتر کردن اوضاع برای آمریکا در خاورمیانه است.
تارنمای این شبکه تلویزیونی آمریکا امروز(سه‌شنبه ۱۷ دی) با انتشار این مصاحبه، به نقل از وی نوشت: ایران از اقدمات نظامی آمریکا بعد از حمله هوایی که به شهادت سردار سلیمانی منجر شد، هراسی ندارد.
ظریف با تاکید بر اینکه ما از سرزمین و مردم خود دفاع می‌کنیم، تصریح کرد، آمریکا می‌تواند از کشورش دفاع کند اما نمی‌تواند ادعا کند چند هزار کیلومتر دور از مرزهایش، توانایی دفاع از ایالات متحده را دارد.
سی‌ان‌ان در ادامه نوشت، ظریف در این مصاحبه از پرداختن به اینکه پاسخ تهران به ترور سردار سلیمانی چگونه خواهد بود، خودداری کرد؛ هرچند کارشناسان به پایگاه‌های آمریکا در سراسر خاورمیانه اشاره کرده‌اند.

مردم منطقه، خشمگین از ترامپ
ظریف در ادامه افزود: مردم منطقه طرفدار ما هستند؛ «تجهیزات نظامی زیبا» (اشاره به توئیت تهدیدآمیز ترامپ)، جهان را مدیریت نمی‌کند بلکه این مردم هستند که دنیا را مدیریت می کنند.
وی تصریح کرد، ترامپ باید چشم خود را به روی این واقعیت باز کند که مردم منطقه به شدت خشمگین‌اند و می خواهند آمریکا این منطقه را ترک کند.
وزیر امور خارجه ایران افزود: ایرانی‌ها هزاران سال است که در این منطقه حضور دارند و این آمریکاست که در این منطقه یک تازه وارد است.
ظریف در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال حملات بیشتر از سوی آمریکا در صورت اقدام انتقام‌جویانه ایران گفت: ترامپ باید عذرخواهی کند؛ او باید رویه خود را تغییر دهد.

ظریف در ادامه گفت: ترامپ تنها درحال بدتر کردن اوضاع آمریکا است… او ملت های منطقه ما را خشمگین کرده است. ترامپ خودش گفته که آمریکا هفت تریلیون دلار را در منطقه ما هدر داده است و حالا او با ترور سردار سلیمانی، یک تریلیون دلار دیگر به این هزینه ها افزود.

ترامپ پیام اقیانوس ملت ایران را دریافت کند
وی با اشاره به حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی گفت که ترامپ باید پیام این اقیانوس جمعیت را دریافت کند.
«ترامپ بعد از تماشای انبوه جمعیت در مراسم روز گذشته تشییع پیکر سردار سلیمانی در تهران ، باید دست از تهدید این مردم دست بردارد. تهدیدهای بیشتر آنها را خشمگین تر می کند . این تهدیدها ما را نمی ترساند.»

ظریف در ادامه این مصاحبه، این سوالها را مطرح کرد «آیا ترامپ امنیت بیشتری برای آمریکایی ها به ارمغان آورده است؟ آیا آمریکایی ها احساس امنیت بیشتری می کنند و یا برخورد مردم منطقه با آنها بهتر شده است؟ احساس مردم آمریکا نسبت به کسانی که فریاد می زنند آمریکا باید از منطقه خارج شود، چیست؟

حلمه به مراکز فرهنگی، جنایت جنگی است
وزیر امور خارجه ایران در بخشی دیگر از مصاحبه گفت که ترامپ با ترور سردار سلیمانی و تهدید به هدف قرار دادن مراکز فرهنگی ایران، به جامعه جهانی نشان داد که هیچ احترامی به قوانین بین المللی قائل نیست و آماده ارتکاب جنایات جنگی است. حمله به مراکز فرهنگی ، جنایت جنگی است.

ظریف با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی در خاک عراق، مصداق تروریسم دولتی است، گفت که تهران به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد.

پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی، متناسب با آن خواهد بود
وی افزود: ترور سردار سلیمانی که اقدام تهاجمی و معادل حمله نظامی به ایران و به آن پاسخ خواهیم داد و پاسخ ما متناسب با آن و به همان میزان خواهد بود. پاسخی قانونی خواهیم داد چراکه ما مثل ترامپ، بی قانون نیستیم.

واشنگتن، عامل بی ثباتی در خاورمیانه
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از این مصاحبه، سیاستهای افراطی واشنگتن علیه تهران را عامل بی ثباتی در خاورمیانه و عقب‌گرد صلح و ثبات در این منطقه عنوان کرد.
وی گفت: آنچه مهم است، این است که دولت ترامپ باید این را بفهمد بعد از امضای برجام، همه چیز در این منطقه درحال بهبود و پیشرفت بود. ما شاهد انتخابات های عادی در عراق و لبنان و کاهش تنش ها در سوریه بودیم. بعد چه اتفاقی افتاد؟ ترامپ کارزار فشار حداکثری را آغاز کرد، در مردم ایران ترس و وحشت ایجاد کرد و دسترسی ایرانی ها به مواد غذایی و دارو را سخت کرد.
وزیر خارجه ایران عنوان کرد که جنگ مدتهاست از سوی آمریکا آغاز شده و واشنگتن ضمن از بین بردن ثبات منطقه، امنیت این منطقه را نیز تضعیف کرده است.
ظریف با اشاره به تاثیر تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: دست کم ۲۵ کودک طی ماه گذشته به دلیل بیماری و تحریم آمریکا جان خود را از دست دادند.

منبع : ایرنامنبع خبر