پیش بینی جمعیت ۲.۶ میلیاد نفری کاربران ۵G جهان تا سال ۲۰۲۵


دسترسی به شبکه‌ی ۵G هر روز در دنیای فناوری افزایش می‌یابد و تا سال های آینده، خیلی مردم دنیا توانایی استفاده از امکانات آن را خواهند داشت.

اریکسون گزارش جدیدی از نفوذ و کاربرد آن در شبکه‌های مخابراتی منتشر کرد. آمار اصلی گزارش ادعا دارد که تا سال ۲۰۲۵، تعداد مشترکان ۵G در تمام جهان به ۲/۶ میلیارد نفر خواهد رسید؛ اکوسیستمی که با سرعت بالا توسعه خواهد یاقت و همچنین سرعت رشد بالا و قوی، موجب رسیدن به آمار مورد بحث خواهد شد. مصرف میانگین داده‌ی موبایلی نیز از ۷/۲ گیگابایت در حال حاضر، تا سال ۲۰۲۵ به ۲۴ گیگابایت افزایش خواهد یافت. چنین عددی را می‌توان برابر با استریم روزانه‌ی ۳۰ دقیقه فیلم HD شامل ۶ دقیقه فیلم واقعیت مجازی دانست.

طی گزارش منتشرشده به پوشش شبکه ۵G نیز اشاره می‌شود. اریکسون پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، ۶۵ درصد از مردم دنیا تحت پوشش ۵G قرار خواهند گرفت. شبکه‌ی مذکور ۴۵ درصد از ترافیک داده‌ی موبایل دنیا را مدیریت خواهد کرد. در سال جاری میلادی، بازیگران بزرگ صنعت مخابرات در آسیا، اروپا، خاور میانه و آمریکای شمالی، شبکه‌های ۵G خود را ایجاد خواهند کرد. به‌عنوان مثال اپراتورهای کره‌ی جنوبی تا پایان ماه سپتامبر به آمار بیش از سه میلیون مشترک رسیده‌اند. شایان ذکر است، شبکه‌ی مذکور آوریل سال جاری در کره رونمایی شد.

چینی‌ها شبکه‌ی ۵G خود را در پایان ماه اکتبر راه‌اندازی کردند. پیش‌بینی شده تا انتهای سال جاری، بیش از ۱۳ میلیون مشترک ۵G در آن کشور وجود داشته باشند. البته گزارش اریکسون پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، شبکه‌ی ۴G یا LTE به شبکه‌ی غالب در آسیای جنوب‌شرقی یا اقیانوسیه تبدیل شود که ۶۳ درصد از مشترکان از آن استفاده می‌کنند. درمقابل، ۵G تنها به ۲۱ درصد از جمعیت کاربران موبایل آن منطقه خدمات خواهد داد.

سرعت پیاده‌سازی و استفاده از ۵G نسبت به LTE‌ سریع‌تر خواهد بود. در میان مناطق گوناگون، آمریکای شمالی بیشترین سرعت رشد را خواهد داشت و تا انتهای سال ۲۰۲۵، ۷۴ درصد از مشترکان موبایل از شبکه‌ی ۵G استفاده خواهند کرد. سرعت رشد دوم با رسیدن به آمار ۵۶ درصد به شمال شرقی آسیا می‌رسد و اروپا با ۵۵ درصد در مقام سوم خواهد بود. در ادامه‌ی این گزارش به تعداد اتصال‌های شبکه‌ی اینترنت اشیاء اشاره می‌شود که از ۱/۳ میلیارد اتصال در پایان سال ۲۰۱۹، به پنج میلیارد اتصال در پایان سال ۲۰۲۵ خواهد رسید (نرخ رشد ۲۵ درصد سالانه).

رشد ترافیک موبایلی در فصل سوم ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته افزایش ۶۸ درصدی داشت که افزایش مشترکان موبایل در هند و افزایش استفاده از داده‌ی موبایلی توسط کاربران چینی را می‌توان به‌عنوان دلایل آن برشمرد. رشد مذکور، به‌خاطر افزایش ظرفیت دستگاه‌ها نیز رخ داد که مصرف محتوای با داده‌ی عظیم‌تر را برای کاربران ممکن می‌کرد. به‌علاوه طرح‌های مصرف اینترنت موبایل در کشورهای گوناگون مقرون‌به‌صرفه‌تر شدند که افزایش مصرف داده را به‌همراه داشت.

معاون ارشد اجرایی اریکسون و مدیر بخش شبکه،‌ فردریک جیدلینگ، درباره‌ی گزارش اخیر گفت:
دستگاه‌های مجهز به ۵G در سال ۲۰۲۰ به بازار انبوه وارد می‌شوند که استفاده‌ی بیشتر از ۵G را به‌همراه خواهد داشت. اکنون دیگر زمان شک درباره‌ی پیاده‌سازی ۵G نیست و تنها باید متمرکز بر تبدیل کاربردهای واقعی به استفاده‌های سودمند برای مصرف‌کننده‌ها و شرکت‌های تجاری باشیم. ۴G هنوز به‌عنوان ابزار قوی فعال‌سازی ارتباط در بسیاری از مناطق جهان شناخته می‌شود. اکنون مدرن‌سازی شبکه‌ها یکی از فعالیت‌های کلیدی محسوب می‌شود که برای تغییر فناوری آتی به آن نیاز داریم.

اریکسون می‌گوید، ۵G به‌دلیل تأخیر پایین و سرعت بالا، توانایی ارائه‌ی کاربردهای متنوعی را برای کسب‌وکارها دارد. به‌علاوه شرکت‌های مخابراتی هم بازدهی هزینه‌ی بیشتری پیدا می‌کنند. البته بحث های کنونی پیرامون امنیت سایبری و اتهام‌هایی که به هواوی به‌عنوان یکی از پیش‌گامان صنعت مخابرات جهان مطرح می‌شود، عدم اطمینان کلی و کاهش سرعت توسعه را در پی خواهد داشت.

 

منبع : ZDNET

شناسنامه مطلب

تاریخ انتشار مطلب

عنوان مطلب

پیش بینی جمعیت ۲.۶ میلیاد نفری کاربران ۵G جهان تا سال ۲۰۲۵

امتیاز مطلب
منبع خبر