اردوغان نتایج انتخابات استانبول را قبول ندارد

رئیس جمهور ترکیه می گوید: اعتراضمان را به نتیجه انتخابات شهرداری استانبول تا آخرین لحظه پیگیری خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه ترکیه چاپ استانبول؛ رئیس جمهور ترکیه می گوید: اعتراضمان را به نتیجه انتخابات شهرداری استانبول تا آخرین لحظه پیگیری خواهیم کرد.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه دیروز در نشست مشورتی این حزب در منطقه قزلجه حمام گفت: برخی ها می گویند ما در این باره قطع امید کرده ایم اما به صورت صریح می گویم که تا آخرین لحظه مبارزه قانونی را ادامه خواهیم داد.
وی گفت: ما در (‌انتخابات شهرداری و شوراهای محلی) استانبول و آنکارا نیز بازنده نشده ایم. بالعکس ما پیروز شده ایم زیرا حزب عدالت و توسعه از ۳۹ منطقه استانبول شهرداری ۲۴ منطقه را به دست آورد و حزب حرکت ملی گرا نیز در انتخابات یکی از این مناطق پیروز شد.
وی افزود: در شورای شهر استانبول از ۳۱۲ کرسی ۱۷۶ کرسی را حزب عدالت و توسعه و ۴ کرسی را حزب حرکت ملی گرا و ۱۳۲ کرسی را دیگر احزاب به دست آوردند.
اردوغان گفت: در آنکارا نیز شهرداری ۱۹ منطقه از ۲۵ منطقه را کاندیداهای حزب عدالت و توسعه و ۳ منطقه را کاندیداهای حزب حرکت ملی گرا به دست آوردند.
وی گفت: ما این موضوع را که چگونه شهرداری آنکارا را از دست دادیم بررسی و تدابیر ضروری را اتخاذ خواهیم کرد.
رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از حزب جمهوریت خلق این حزب را متهم به تلاش برای مخدوش ساختن نتایج انتخابات کرد.
اردوغان گفت: اینکه حزب جمهوریت خلق به علت استفاده حزب ما از حقوق قانونی درباره اعتراض به نتیجه انتخابات‏, ما را هدف انتقادها قرار می دهد‏ مسئله ای هم مضحک و هم غم انگیز است.
رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه حزب وی حکم شورای عالی انتخابات را خواهد پذیرفت، گفت: ما در نقطه ای نیستیم که بگوییم این کار پایان یافته است و ما بازنده شده ایم.
اردوغان گفت: مردم می گویند انتخابات شهرداری استانبول به دل ما ننشست, اینجا بی تردید شائبه ای وجود دارد و رفع آن برای اینکه آسوده خاطر شویم, ضروریست.
رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنرانی خود در نشست مشورتی سران حزب عدالت و توسعه با اشاره به حمله هفته گذشته به کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوریت خلق در مراسم تشییع جنازه یکی از سربازانی که در درگیری با عناصر پ ک ک کشته شده بود،‏ گفت: کسانیکه در روند انتخابات نتوانستند خود را از زیر سایه گروه پ ک ک نجات دهند و با این گروه همکاری کردند, باید با دقت بیشتری حرکت کنند.
اردوغان قلیچدار اوغلو را متهم کرد که با هدف بهره برداری سیاسی در این مراسم تشییع جنازه شرکت کرده بود.

منبع : صدا و سیما

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *