شرکت جدید مؤسس «بلک‌واتر» در عراق فعالیت دارد

اسناد محرمانه‌ای که به تازگی افشا شده از فعالیت شرکت امنیتی و نظامی جدید مؤسس «بلک‌واتر» در عراق حکایت دارد.

اسناد محرمانه‌ای که در اختیار «بازفید نیوز» قرار گرفته، از این امر حکایت دارد که یک شرکت ثبت شده در هنگ‌کنگ که در حوزه لجستیک نظامی و مسائل امنیتی فعالیت دارد و مؤسس «بلک‌واتر» آن را تأسیس کرده، در حال حاضر در جنوب عراق فعال است.
بنا بر این گزارش، مؤسس بلک‌واتر در سال ۲۰۱۴ میلادی با حمایت مالی چین شرکت «گروه خدماتی فرانتیر» (Frontier Services Group) را که یک شرکت پیمانکار نظامی در هنگ‌کنگ راه‌اندازی کرد.
این شرکت جدید از آن زمان تا کنون فعالیت‌های خود را از پروژه‌هایی در آفریقا گسترش داده و به ارائه خدمات امنیتی و لجستیکی برای پرویه «یک کمربند، یک جاده» که دولت چین در حال اجرای آن است پرداخته است. شرکت فرانتیر دفاتری نیز در داخل چین، جنوب شرقی آسیا، و دوبی در امارات عربی متحده دارد.
یکی از شرکت‌های تابعه این مجموعه که در دوبی مستقر است، به عنوان یک شرکت خارجی با مجوز وزارت تجارت عراق، در این کشور ثبت شده و فعالیت دارد. این مسئله در سندی مربوط به فوریه ۲۰۱۸ میلادی مشخص شده است. یک منبع مطلع گفته که دفتر این شرکت در بصره که شهر نفت خیز عراق است، راه‌اندازی شده است.
تصویر زیر به عنوان سند قرارداد ثبت شعبه شرکت فرانتیر در عراق با دایره ثبت شرکت‌ها در وزارت تجارت این کشور منتشر شده است. شرکت فرانتیر هنوز به درخواست اظهارنظر درباره ماهیت فعالیت‌های شرکت تابعه خود در عراق پاسخی نداده است.
«جان شاکووسکی» نماینده دموکرات ایلینوی و یکی از منتقدان پرینس و بلک‌وارت گفته که این سند، «دردسرساز» خواهد شد.
وی تأکید کرده که «این باید زنگ خطری برای دولت عراق باشد که بلک‌واتر را به خاطر رفتارهای مهلک و کشنده از عراق اخراج کرد».
شرکت فرانتیر تا کنون به صورت علنی به فعالیت‌های خود در عراق اشاره‌ای نکرده است. آخرین گزارش سالانه این شرکت به دفاتر جدیدی اشاره داشته که سال گذشته در خاورمیانه افتتاح شده بودند اما به طور خاص به نام این شرکت‌ها اشاره‌ای نشده است.
پرینس در ماه مارس گذشته به «الجزیره» گفته بود که شرکت فرانتیر به فعالیت‌های ترانزیت و حمل و نقل در جنوب آفریقا مشغول است. وی همچنین اشاره کرده بود که این شرکت به حمایت از فعالیت‌های نفتی در کشورهایی نظیر عراق یا پاکستان خواهد پرداخت.
پرینس پیش از راه‌اندازی شرکت فرانتیر، شرکت خدمات امنیتی و لجستیک نظامی «بلک‌واتر» را اداره می‌کرد که پس از حملات یازده سپتامبر و حمله آمریکا به عراق، میلیون‌ها دلار از طریق قراردادهای نظامی با ارتش آمریکا برای فعالیت در عراق بدست آورده بود اما به دنبال رسوایی‌های متعدد مجبور به ترک عراق شد.
در آن زمان مشخص شده بود که پیمانکاران نظامی بلک‌واتر در سال ۲۰۰۷ میلادی ۱۴ نفر از شهروندان غیرنظامی عراق را که به هیچ عنوان سلاحی در اختیار نداشته‌اند، در اقدامی وحشیانه به قتل رسانده‌اند.
علاوه بر این، رسانه‌های آمریکایی در همان سال‌ها گزارش کردند که بسیاری از نیروهای در خدمت شرکت امنیتی خصوصی آمریکایی «بلک‌واتر» که در سطح بالا آموزش دیده‌اند، در برخی حملات غیرقانونی و عملیات محرمانه سازمان جاسوسی آمریکا در عراق و افغانستان که با هدف کشتن و یا دستگیری اعضای گروههای مخالف آمریکا در این کشورها انجام می‌شد، با ماموران سازمان سیا مستقیما همکاری داشتند.
طبق این گزارش‌ها، بلک‌واتر از سال ۲۰۰۴ طی برنامه‌ای محرمانه از سوی سیا ماموریت پیدا کرد تا به ترور رهبران القاعده بپردازد. شرکت بلک‌واتر با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین کنترلی که قابلیت حمل بمب را داشتند، قصد داشت به ترور رهبران القاعده در پایگاه‌های مرزی بین افغانستان و پاکستان بپردازد.

منبع : فارس

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *